top of page

Kolejna darmowa biblioteka audiobooków po angielsku

Jakiś czas temu odwiedziliśmy wirtualny gmach darmowej biblioteki audiobooków LibriVox, dziś poznamy konkurencyjną platformę – Loyal Books - Free Public Domain Audiobooks & eBook Downloads. Jak sama nazwa owej internetowej biblioteki niedwuznacznie wskazuje, wszystkie zamieszczone w niej pozycje można pobrać bezpłatnie, bez ograniczeń, zobowiązań, drobnych druczków, podpisywanych krwią cyrografów lub tym podobnych paktów z siłami nieczystymi w postaci cyfrowej, eterycznej czy jakiejkolwiek innej. Brzmi zbyt pięknie, by było prawdziwe? Cóż, empiryczna weryfikacja zajmie Wam raptem kilka kliknięć. Zanim jednak zabierzecie się do słuchania, przeczytajcie kilka słów o zasobach biblioteki, jej strukturze oraz zasadach działania.Podobnie jak w przypadku LibriVox, Loyal Books oferuje szeroką gamę książek w postaci audiobooków i e-booków (z reguły w języku angielskim, lecz nie tylko), pochodzących z domeny publicznej. Oznacza to ni mniej więcej tyle, że na wirtualnych półkach biblioteki nie odnajdziemy nowych pozycji, pachnących ledwo co zastygłym drukiem na miękkim jak kaczuszka papierze. Lecz jeżeli chętnie sięgacie po klasyki literatury i nie straszne Wam wiktoriańskie powieści, przygody muszkieterów, secesyjne obyczaje lub osnute londyńską mgłą kryminały, poczujecie się jak mol książkowy w niebie dla moli (oczywiście książkowych).


Nagrania audiobooków tworzone są przez wolontariuszy i członków społeczności Loyal Books, tak więc nie spodziewajcie się profesjonalnych produkcji o jakości studyjnej. Jakość nagrań różni się w zależności od książki i osoby użyczającej głosu, jednakże w zdecydowanej większości przypadków ścieżki audio są klarowne i zadowalające pod względem technicznym. Atrakcyjność głosów lektorów, ich dykcja, intonacja i akcent to już kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuje. Jednakże jestem przekonany, że przy tak licznej kolekcji na pewno znajdziecie pozycje, które zadowolą Was pod każdym względem, również tym czysto fonicznym.


Loyal Books oferuje świetne mechanizmy wyszukiwania i przejrzyste katalogi, dzięki którym wynajdowanie książek jest banalnie proste. Mamy możliwość przeglądania katalogów po autorach, tytułach, słowach kluczowych i gatunkach; możemy też skorzystać z listy Top 100, by sprawdzić, które pozycje są najczęściej słuchane. Wszystkie nagrania dostępne są w formatach MP3 oraz iTunes. Co tu więcej pisać – zapraszam do odwiedzenia strony biblioteki i oddania się przyjemności słowa pisanego w wersji czytanej!

Comments


bottom of page