top of page

Jak lekcje angielskiego mogą poprawić Twoje zdrowie

W dobie sztucznej inteligencji i wszechwiedzących czatów nie każdy ma ochotę na naukę czegoś nowego. Na pierwszy rzut oka, nauka języka angielskiego może wydawać się dość trudna i stanowić nie lada wyzwanie, jednak podejmując je już po kilku tygodniach odczujesz pozytywne efekty tego procesu. Tak się bowiem składa, że nasze mózgi uwielbiają się uczyć, a korzyści zdrowotne płynące z włożonego w naukę wysiłku są ogromne. Oto kilka z nich:

 


lekcje angielskiego online a zdrowie

Poprawa funkcji poznawczych


Kiedy uczysz się i aktywnie używasz języka angielskiego, najzwyczajniej w świecie ćwiczysz swój mózg tak jak mięśnie na siłowni. W efekcie mogą poprawić się Twoje funkcje poznawcze. Zgodnie z analizą 63 badań przeprowadzonych przez naukowców z Washington State University, osoby dwujęzyczne wykazują zwiększoną kontrolę uwagi, lepszą pamięć oraz poprawę umiejętności abstrakcyjnego i symbolicznego myślenia. Tak więc podczas procesu opanowywania nowego języka, prawdopodobnie zauważysz, że nauka innych rzeczy staje się łatwiejsza.

 

Przeciwdziałanie depresji


Szacuje się, że ponad 264 milionów ludzi na świecie cierpi na depresję, wliczając w to coraz więcej osób młodych. Nauka języka angielskiego zmusza do poznawania nowych wyrażeń i idei oraz do częstej interakcji z lektorem podczas konwersacji. Możesz zatem w łatwy i bezpieczny sposób wzmacniać więzi i nawiązywać relacje, nie opuszczając swojego domu. To może być bardzo korzystne dla twojego samopoczucia, pomagając w walce z lękiem i depresją. Dodatkowo kolejne postępy w nauce stanowią pozytywny bodziec, będąc regularnymi kolejnymi osiągnięciami każdego tygodnia.

 

Opóźnianie objawów demencji


Kiedy uczysz się języka angielskiego, twój mózg dosłownie staje się silniejszy, a to za sprawą ciągłego wzrostu połączeń synaptycznych i ich aktywacji. Innymi słowy, nauka nowych rzeczy to siłownia dla Twojego mózgu, co zwiększa szybkość i efektywność przesyłania oraz przetwarzania przez mózg informacji. W efekcie taki trening językowy może opóźnić wystąpienie objawów demencji nawet o kilka lat.


lekcje angielskiego online a zdrowie


Budowanie pewności siebie


Ucząc się języka angielskiego, musisz pokonać wiele barier psychologicznych i przełamać niepewność związaną z próbą czegoś nowego. W miarę jak się uczysz, rośnie twoja pewność siebie w swoje umiejętności. Tylko dzięki regularnej nauce i praktyce można przełamać strach w mówieniu w języku angielskim, nabrać lekkości wypowiedzi i bez oporu wchodzić w interakcję.

 

Lepszy multitasking


Według badań, osoby dwujęzyczne radzą sobie zdecydowanie lepiej niż ci, którzy mówią tylko w jednym języku w sytuacjach, gdy musimy wykonać kilka zadań na raz. Bycie wielojęzycznym oznacza ciągłe podejmowanie szybkich decyzji dotyczących konstrukcji językowych pochodzących z dwóch różnych języków. W miarę jak mózg uczy się przełączać tryby, stosuje tę umiejętność w innych obszarach.


Do nauki!


Jak zatem widzicie, choć nauka języka angielskiego może zdawać się trudna, warto zainwestować czas i energię w regularne lekcje, bo płynące z owej nauki korzyści są olbrzymie i nie zaznamy ich korzystając z bądź co bądź genialnego Chata GPT. Zatem zapraszam serdecznie do nauki, do samorozwoju i tym samym do zadbania o dobrostan swojego mózgu i psychiki.

Comments


bottom of page