top of page

Reading Coach, czyli jak szlifować wymowę z AI

Znana powszechnie, mniej lub bardziej lubiana forma Microsoft od jakiegoś czasu macza swoje śmierdzące dolarami paluchy w sztucznej inteligencji i stara się ją zaprzęgać do wszelkiej maści roboty, co raz wychodzi im lepiej, a raz gorzej. Ich nowa usługa – Reading Coach (Trener czytania) – definitywnie zalicza się do tych bardziej udanych i powinna być szczególnie interesująca dla osób pragnących poprawić swoją wymowę w języku angielskim. Od razu zaznaczę, że inicjatywa ta skierowana jest przede wszystkim do uczniów na niższych poziomach zaawansowania, aczkolwiek ci co bardziej obeznani z językiem angielskim również mogą z niej skorzystać, choć raczej w ramach ćwiczenia niż nauki.Platforma Reading Coach jest darmowa i dostępna dla każdego, kto posiada konto Microsoft, a jej obsługa jest prosta i przyjemna. Wystarczy wybrać jeden z trzech sposobów nauki – czytanie tekstów generowanych przez AI, wybranych z biblioteki (różne zakresy tematyczne i długości tekstów) lub wrzuconych przez nas. Następnie należy określić nasz poziom zaawansowania (w skali od 1 do 8) i po odpowiednim komunikacie nagrać się, czytając tekst w jak najbardziej naturalny sposób.


Po zakończeniu czytania algorytmy sztucznej inteligencji przeanalizują nagranie, wychwytując błędy w wymowie i akcentowaniu wyrazów. W efekcie otrzymamy raport, w którym wyszczególnione zostaną słowa wymagające poprawki.Ciekawą opcją jest również możliwość skorzystania z wirtualnego lektora, który odczyta nam tekst przed rozpoczęciem nagrywania. Jego wymowa jest poprawna i klarowna, jedynie wyczuwalna sztuczność głosu nieco przeszkadza, ale jako narzędzie służące do szlifowania wymowy w języku angielskim sprawdzi się doskonale.


Uważam, że Reading Coach to świetne rozwiązanie dla wszystkich początkujących uczniów i zdecydowanie warto spędzić na tej platformie parę minut każdego dnia, by Wasz angielski stawał się coraz lepszy. Pamiętajcie też o tym, że czytanie i wymowa są ważnymi aspektami nauki, lecz kluczem do swobodnej komunikacji i niezastąpionym treningiem językowym jest konwersacja. Dlatego też po przeczytaniu tekstów z trenerem czytania postarajcie się komuś opowiedzieć o tym, co czytaliście i wymienić na ten temat kilka słów. Powodzenia!

 

Reading Coach możecie wypróbować samodzielnie w wersji przeglądarkowej tutaj lub w dedykowanej aplikacji tutaj.

Comments


bottom of page