top of page

Zmień punkt widzenia – czyli dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Umiejętność płynnego posługiwania się przynajmniej jednym językiem obcym jest na rynku pracy nie tylko ceniona, a coraz częściej konieczna. Nic więc dziwnego, że naukę języków rozpoczyna się już na poziomie szkoły podstawowej, czy nawet przedszkola. Przyszła praca to argument znaczący, ale nie jedyny. Dlaczego więc warto poświęcić swój czas na naukę obcych zwrotów, słówek czy gramatyki?1. Rozwiniesz swój mózg


Naukowcy udowodnili, że osoby posługujące się więcej niż jednym językiem potrafią szybciej przyswajać informacje oraz cechuje je bardziej podzielna uwaga. Rozwój dzięki nauce obserwuje się najczęściej u dzieci, ponieważ ich mózgi są najbardziej plastyczne na przyswajane informacje. Mali ludzie ucząc się języków obcych, pogłębiają działanie zarówno lewej, jak i prawej półkuli, a więc rozwijają swoje umiejętności logiczne i emocjonalne. W przypadku dorosłych również odnotowuje się podkręcenie pracy mózgu za sprawą nauki, natomiast w tym przypadku rozwija się jedna, zazwyczaj lewa półkula mózgu.


2. Zagraniczne strony nie będą miały przed tobą tajemnic


Nie da się przecenić siły zagranicznych źródeł informacji. Rozumienie języka obcego jest kluczowe, jeśli chcemy korzystać bez przeszkód z badań naukowców innej narodowości, sprawdzić wiadomości z zagranicznych serwisów czy zwyczajnie przejrzeć ofertę niedostępnego w naszym kraju sklepu internetowego. Umiejętność płynnego posługiwania się obcą mową przydaje się więc zarówno w sferze zawodowej, akademickiej, jak i codziennej, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy skorzystanie z zagranicznego serwisu okaże się koniecznością- na przykład z powodu ograniczonych informacji na naszych rodzimych witrynach. Dzięki temu mamy też zwyczajnie wolny wybór, ponieważ nie musimy decydować się na czerpanie wiedzy z ograniczonych źródeł, dostępnych w języku ojczystym- dzięki temu w towarzystwie możemy zabłysnąć ciekawą historią czy anegdotą przeczytaną na zagranicznym portalu. Dodatkowo często najświeższe wiadomości ze świata publikowane są najpierw na stronach anglojęzycznych bądź w lokalnych newsach danego regionu.


3. Odkryjesz nielimitowany humor


Znajomość języka obcego przydaje się, szczególnie jeśli zależy nam na oglądaniu zagranicznych filmów czy seriali. Chociaż większość produkcji dostępna jest z polskimi napisami lub lektorem, osoby, którym zależy na niezmienionym przekazie, powinny spróbować zobaczyć dany tytuł w oryginalnym języku. Dzięki jego znajomości nie tylko zrozumiemy kwestie bohaterów, ale też nie będziemy uzależnieni od daty polskiej premiery- zazwyczaj bowiem tytuły obcojęzyczne są dostępne szybciej na zagranicznych stronach internetowych czy streamingach. Jedną z najważniejszych zalet rozumienia zagranicznej mowy w dziełach kinematograficznych jest unikatowe poczucie humoru, inne dla każdej nacji- napisy lub lektor zazwyczaj nie mogą oddać w pełni sytuacyjnych gagów czy żartów językowych.


4. Zrozumiesz muzyków w oryginale


Melomani również znajdą w nauce języków obcych coś dla siebie. Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach odnajdziemy w internecie tłumaczenie niemal każdej piosenki, tymczasem kiedy zagłębimy się w temat- wcale nie jest to oczywiste. Wiele bardziej niszowych zespołów, czy nawet mniej znane utwory sławnych artystów, nie doczekały się jeszcze przekładu czy tłumaczenia na język polski. Pasjonaci muzyki mogą więc dzięki nauce języka zrozumieć odniesienia i symbole zawarte w tekście piosenek. Co więcej, jeżeli w przyszłości udamy się na koncert zagranicznej gwiazdy, będziemy w stanie zrozumieć, co ma do powiedzenia publiczności. Nie zapomnijmy też, że większość wywiadów czy ciekawych historii dotyczących przemysłu muzycznego dostępna jest jedynie w języku angielskim.


5. Poznasz zagranicznych przyjaciół


I nie dotyczy to jedynie osób mających w sobie pierwiastek wiecznego podróżnika. Dzięki nauce języka obcego będziemy w stanie swobodnie komunikować się podczas zagranicznych wojaży, rozwiązać bieżące problemy, czy próbować bez skrępowania nowych potraw i atrakcji. Jeśli wystarczająco otworzymy się na nowe kultury niewykluczone, że poznamy też ciekawych ludzi, chcących podzielić się z nami swoją historią. Języki obce sprawiają, że poszerzamy swoje horyzonty, aby finalnie wzbogacić nasze życie o niezapomniane doświadczenia. Warto więc zacząć uczyć się jak najszybciej.


Autor: Katarzyna Zgorzelska, w konsultacji z TEB Edukacja

Comentarios


bottom of page