top of page

Easter egg hunt oraz inne wielkanocne ciekawostki

Każdego roku dzieciaki w Wielkiej Brytanii szperają po domach i ogrodach w poszukiwaniu wielkanocnych jaj z czekolady i innych skrzętnie poukrywanych słodkości. U nas ta tradycja nie jest tak powszechna, jednakże dla większości rodzin z UK Wielkanoc nie byłaby Wielkanocą bez tradycji zwanej Easter egg hunt.Zwyczaj chowania wielkanocnych jaj nie narodził się na wyspach Brytyjskich, lecz w Niemczech. Uważa się, że pierwsze jaja chowano już w XVI wieku, kiedy to słynny protestancki reformator Marcin Luter zorganizował poszukiwanie jaj dla swych wiernych. Mężczyźni mieli chować jajka, natomiast kobiety i dzieci oddawały się beztroskiej frajdzie ich odnajdywania.

W Wielkiej Brytanii tę swawolną tradycję rozpopularyzowała królowa Wiktoria, która już jako dziecko uganiała się po pałacu Kensington w poszukiwaniu jaj, ukrytych przez jej matkę – księżną Kent niemieckiego pochodzenia. Czternastoletnia Wiktoria w swoim pamiętniku (wpis datowany na niedzielę 7 kwietnia 1833 r.) pisała:

Mama did some pretty painted & ornamented eggs, & we looked for them.

Wiktoria wraz z mężem Albertem kontynuowali jajeczne zabawy ze swoimi dziećmi, a zwyczaj ów z roku na rok zyskiwał na popularności wśród arystokracji, a w dalszej kolejności również wśród służby i pospólstwa. Kolejny wpis królowej, tym razem z roku 1869, mówi:

After breakfast, the children, as usual on this day looked for Easter eggs.

Szukanie jaj to tylko wierzchołek góry lodowej jeżeli chodzi o Wielkanocne ciekawostki. Chcecie wiedzieć więcej o intrygujących faktach związanych z Wielkanocą? Interesuje Was dlaczego akurat jajka zdobyły taką popularność? Skąd wziął się pomysł ich malowania? Skąd Wielkanocne króliki? W których krajach oprócz królików na Wielkanoc paradują inne zwierzaki – kukułki, lisy, gęsi? Cóż – ciekawskich zapraszam do obejrzenia krótkiego, acz wielce pouczającego filmiku o historii Wielkanocnych zwyczajów:Comments


bottom of page