top of page

Dobre słowniki online


Poniżej znajdziecie listę słowników, które uważam za najbardziej przydatne i pomocne w nauce języka angielskiego. Oczywiście zachęcam do sięgania w pierwszej kolejności po słowniki angielsko-angielskie, dzięki którym możemy prawdziwie zrozumieć słowo czy frazę, poznać prawidłowe konteksty użycia, swoisty smak i nacechowanie. Jednakże niekiedy tłumaczenie bywa dużo bardziej praktyczne – dajmy na to gatunki ryb czy drzew, jakkolwiek trafnie zdefiniowane i malowniczo zilustrowane przykładami, są zdecydowanie łatwiej przyswajalne po przetłumaczeniu.Pamiętajmy też, że doskonałość to koncept nieosiągalny, w efekcie czego każdy z poniższych słowników od czasu do czasu zawiedzie Was brakiem definicji, mało klarownym przykładem, czy też zbyt zawiłym kontekstem. Dlatego warto zaprzyjaźnić się z kilkoma platformami podług porzekadła:

There's never too much of a good thing.

Słowniki języka angielskiego onlineJeden z moich ulubionych słowników. Poza standardowymi definicjami i przykładami, oferuje również akronimy, skróty, idiomy i wpisy encyklopedyczne. Pełni też funkcję tezaurusa, ma świetny silnik wyszukiwarki, działa szybko i bezawaryjnie. Definicje są przejrzyste, przykłady dobrze ilustrują znaczenie. Jednym słowem: polecam!Kolejny rewelacyjny słownik, który nie bez powodu jest najpopularniejszym na świecie słownikiem internetowym. Znajdziecie w nim precyzyjne definicje, multum przykładów, wymowę audio, etymologię, powiązane idiomy i czego tylko dusza zapragnie.One Look sam w sobie nie jest słownikiem, lecz silnikiem przeszukującym ponad 1000 (tysiąc!) dostępnych w sieci słowników, co przekłada się na około 20 000 000 terminów w zasięgu ręki. Silnik wyszukiwarki działa zadziwiająco dobrze i oferuje szeroki wachlarz możliwości zapytań, w efekcie czego One Look uważam za jedną z najdoskonalszych platform słownikowych.Słownik społecznościowy, którego zawartość jest tworzona i edytowana przez użytkowników. Na szczęście społeczność Urban Dictionary w zdecydowanej większości przypadków wykazuje rzetelność i skrupulatność, co przekłada się na solidne zaplecze definicji i przykładów. Słownik szczególnie przydatny w poszukiwaniu kolokwializmów, slangu, nowomowy, a nawet języka... ekhem... niecenzuralnego. Swoista słownikowa Wikipedia, przydatne narzędzie i baza wiedzy, którą niemniej jednak warto zweryfikować w innym źródle.


SŁOWNIKI POLSKO-ANGIELSKIE / ANGIELSKO-POLSKIEJeden z najpopularniejszych polsko-angielskich / angielsko-polskich słowników, tłumaczący pojedyncze słowa oraz pełne frazy. Odnajdziemy w nim około 150 000 haseł, wliczając terminy pochodzące z wielu specjalistycznych słowników, m.in. prawniczego, medycznego i wojskowego. Ling zawiera wiele znaczeń każdego hasła, zastosowanie w idiomach, oraz praktyczne przykłady użycia. Platforma daje również możliwość instalacji swojego paska narzędzi w przeglądarce internetowej jak i zainstalowania aplikacji mobilnej.Popularny i rozległy słownik z dobrym silnikiem wyszukiwania i przydatnymi filtrami (wymowa, przykładowe zdania, synonimy). Na uwagę zasługuje szeroka gama kolokwializmów, regionalizmów, słownictwa specjalistycznego i terminów technicznych.Pons to nie tylko bogaty słownik, ale też darmowe aplikacje na telefon i trener słownictwa, dzięki któremu możesz sukcesywnie uczyć się nowych słówek w języku angielskim oraz w innych językach (w momencie publikacji tego tekstu dostępnych jest 20 języków).


Comments


bottom of page