top of page

TED Talks - ucz się angielskiego z TED

Myślą przewodnią TED jest slogan „Ideas worth spreading”, czyli „Idee warte szerzenia”. Na dobrą sprawę już sama idea szerzenia idei wartych szerzenia zasługuje na uwagę, a to raptem wierzchołek ideowej góry lodowej pełnej skarbów nieprzebranych! Ale do rzeczy - za akronimem TED kryją się słowa „Technology, Entertainment, Design”, a projekt ów jest niczym innym jak serią konferencji, prezentacji i wystąpień równie prominentnych, co eminentnych jednostek. Projekt zrodził się w głowie Richarda Saul Wurmana, który zorganizował pierwszą konferencję w roku 1984. W 2001 pieczę nad TED przejął Chris Anderson, po dziś dzień pełniący funkcję swoistego kuratora, czuwającego nad konferencjami i przemówieniami dostępnymi dla nas na stronie TED.com.TED to projekt non-profit, który z początku ograniczał się do corocznych konferencji oscylujących wokół trzech wyżej wspomnianych tematów – Technology, Entertainment, Design. Z czasem inicjatywa ta ewoluowała do iście gargantuicznych rozmiarów, przybierając postać wielu cyklicznych, mniej lub bardziej regularnych, a niekiedy zgoła spontanicznych wydarzeń na całym świecie, których wspólnym mianownikiem jest szerzenie inspirujących pomysłów, wiedzy, pasji, ciekowości świata.


Wszystkie wystąpienia w ramach TED, czyli tzw. „TED Talks”, dostępne są w formie nagrań wideo (również do pobrania), a także w postaci plików mp3. Każdej trwającej od kilku do kilkunastu minut prelekcji towarzyszy pełna transkrypcją po angielsku oraz napisy w języku angielskim (dostępne są też tłumaczenia na wybrane języki), co zdecydowanie ułatwia życie osobom żądnym wiedzy lingwistycznej. Język używany przez mówców (nota bene nie tylko native speakerów) z reguły jest klarowny, relatywnie prosty, acz precyzyjny. Dzięki temu TED Talks to nie tylko przepastna skarbnica wiedzy, lecz również doskonałe źródło materiałów do słuchania w języku angielskim. Mnogość tematów i pokaźne archiwum wystąpień zapewnią Wam wiele godzin rozrywki i edukacji na najwyższym poziomie.


Jeżeli dopiero zaczynacie swoją przygodę z TED i nie wiecie od czego zacząć lub czego dokładnie się spodziewać, polecam Wam 20 najpopularniejszych prelekcji, które znajdziecie na oficjalnym blogu TED tutaj.


Have fun!

Comentários


bottom of page